11 Eylül 2017

Emrullah Alp - Kekeme Kırıntı

Emrullah Alp’ın “Kekeme Kırıntı” ismi verilen şiir kitabı, şairin dilinden okurun gönlüne uzanan bir tutam şiir, satır, sözcük ve harf kırıntıları akıtıyor.

Şiir bir anlamda gizemdir, sırlı bir yakarıştır. İşte Emrullah Alp’ın sırlı hazineleri bu kitap ve şiirleri ile kendini okura sunuyor. Bu gizemleri çözmek, anlamak ve anlamlandırmak ise okurun maharetine kalmıştır.

Emrullah Alp kelimelerin aksak, kesik soluklu ritimlerini şahit tutuyor unutmadan haklının hakkını. Maktulde göz izlerimizin olduğunu vurgulayarak.

Bazen Suruç’ta ellerinde oyuncak izi olan insanların acısına söylenmiş sözlerin ortadan ikiye kırılarak içinden sızılanları, bazen de Balat’ta bir meczubun ayak izleri takip edilerek arkasından ıslık çalınıyor.

Alp, bir yandan da en derin duygulara en farklı biçimde dokunuyor ve heyecanlandırıyor. “-Beni” başlıklı şiirinde şöyle sesleniyor:

Annem gibi/ kadar sev.
İçinde tren yolculuğu geçen hikâyetadında/anısında özle.
Yeni bir mevsim bulmuş misali/heyecanıyla karşıla.
Bir mızıkanın deliklerini gezinen dilinle/dudağınla tanı.
Her notada dur/durmadan öp.(s. 83)

Yaşantımızın her anına bıraktığımız göz izlerimizin olduğunu belirten
Emrullah Alp, kendi izlerinin hesabını verebilmek kaygısı ile ‘gördüm, şahidim’ tutanaklarını önümüze sermiş durumda. Fesleğen kokan çarşambalar da failleri bulunmayan cumartesiler de aynı sayfada yer alıyor bu yüzden.

Yine bu yüzden Karanlık günlerin geçmesi için ‘çiçek dürbününden’ rengârenk bir hayata  ‘bir evim sana odalarıma dol’ diyebilecek bir aşka kaleminin ucunu açıyor.

Emrullah Alp, 1988 İstanbul doğumlu, Mardinli şairdir. Birçok dergide şiirleri yayımlanan Emrullah Alp’in ilk şiir kitabı “İçimden Hiçime” 2013 yılında okurla buluşmuştu.

Yazıyı son olarak Alp’ın şiirlerinden en çok beğendiğim mısralarla tamamlamak istiyorum. “Göz İzleri” başlıklı şiirde şair şöyle diyor:

“Manşetler doğuruyor günleri
Üçüncü sayfada ölümler cinayetleşiyor
Gözlerimiz suç ortakları, bedenimiz mahcup
Maktûlde suçumuzun
Göz izleri.” (s. 8)

Emrullah Alp
Kekeme Kırıntı
Komşu Yayınları/Yasakmeyve
İstanbul
2017
84 sayfa.

6 yorum:

 1. Şiir kitapları her zaman güzeldir.
  Paylaşım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. paylaşılan kısımlar harika... teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. şiirleri severim. bakacağım diğer şiirlerine... ilerleyen günlerde de bir şiirini sayfamda paylaşırım:) sevgiler...

  YanıtlaSil