KİTAP ÖNERİLERİ

Dünyanın en iyi üniversitelerinde öğrencilere okutulan romanlar


Başlıkta sadece roman ifadesini kullandım. Ancak doğrusu edebi eserler, yani roman, hikâye, öykü, uzun öykü, novella, oyun, tragedya, komedya, destan ve şiir olması gerekiyor. Tabii bütün bunları başlığa sığdıramadığım için sadece roman demekle yetindim. Ancak dünyanın en iyi üniversitelerinde okutulan edebi eserler listesinde romanlar çoğunlukta olsa da saydığım bütün bu edebiyat türleri mevcuttur.


En iyi fantastik kitaplar (25 fantastik roman serisi listesi)Fantastik romanlardan birkaçını okumak isterken böyle bir liste hazırlamaya karar verdim. Listede benim okuduğum, bildiğim ve ilk defa bu araştırmayı yaparken gördüğüm seriler var. Listeyi hazırlarken ise fantastik edebiyatla ilgili, tüm zamanların en iyi fantastik romanları ve benzer başlıklı listelerden yararlandım. Mesela bazı kitaplar bu tür listelerin hepsinde var. Listenin sonlarına doğru yer alan kitaplar ise en az iki listede “iyiler” arasında yer alan kitap ve fantastik roman serilerindendir.

Siz de eğer fantastik romanları, serileri okumayı seviyorsanız bu listede size de hitap eden birden fazla kitap mutlaka olacaktır.

2018’de film uyarlaması çıkmadan okumanız gereken 10 kitapEğer bir kitabın film uyarlaması yapılmışsa önce kitabı mı okunur, yoksa filmi mi izlenir? Bu soruyu geçenlerde “Okuduğum kitaplar ve film uyarlamaları” başlıklı yazımda sormuştum. Genel itibariyle gelen cevaplar arasında “önce kitap, sonra filmi” diyenler ağırlıktaydı. 

Eğer siz de filminden önce kitabını okumak isteyenlerdenseniz, 2018’de film uyarlaması çıkmadan önce okumanız gereken 10 kitaplık bir liste şöyle

Tüm zamanların en iyi distopya romanları (20 kitap)Listede George Orwell’in “1984”ü ve Aldous Huxley’in “Cesur Yeni Dünya”sı gibi distopya edebiyatının klasik eserleri ile birlikte, Suzanne Collins’in “Açlık Oyunları” ve Veronica Roth’un “Uyumsuz” serileri gibi yeni çıkan ve filmlerinden dolayı çok da popüler olan genç yetişkin distopya romanları yer alıyor. Distopya sevenler listeden kaç kitabı okuduğuna bakarak, daha hangilerini okuyacağına karar verebilir.


Okumanız gereken 100 kısa roman / uzun öykü (novella)“Bu kitap da bitti. Şimdi ne okuyayım? Ne çok uzun olsun, ne de çok kısa.” diyenler için bir kitap listesidir bu. Bazıları buna “Bir oturuşta okuyup bitireceğim” kitaplar da diyebilir. Bu tür kitaplara İngilizce “novella” diyorlar. Türkçeye ise kısa roman ya da uzun öykü şeklinde aktarılıyor.

Amerikan üniversitelerinde öğrencilere en çok okutulan 101 kitapListede sadece bilimsel ya da alanla ilgili kitaplar bulunmuyor. Ayrıca edebiyat, roman türü edebiyat eserleri de var. Örneğin ABD’de üniversitelerin öğrencilerine okuttuğu kitaplar arasında ilk 10’da Mary Shelley’in korku romanı olarak bilinen Frankenstein var.

Yine Platon, Aristoteles, Homeros gibi Yunan klasikleri de listenin başında yer alan kitaplardır. Dünya klasikleri arasında ise ilk sıralardan John Milton’un Kayıp Cennet’i, Shakespeare’in Hamlet’i gibi romanlar dikkat çekiyor. Listede Edward Said’in Şarkiyatçılık’ı Karl Marx’ın Kapilat’i, Thomas More’un Utopia ve Sartre’nin Varoluşçuluk’u gibi bilim ve düşünce dünyasına damga buran kitaplar da var.

Uzayla ilgili okumanız gereken 100 kitapListede bilim kurgu edebiyatının önemli isimlerinden H. G. Wells’in “Dünyalar Savaşı” kitabının yanı sıra şimdiye kadar üç defa sinemaya uyarlanan Polonyalı yazar Stanislaw Lem’in “Solaris”i de var. Birçok yeni çıkan kitapla birlikte Isaac Asimov ve Ray Bradbury gibi yazarların da eserleri listede yer alıyor.

21. yüzyılın en iyi romanını okudunuz mu?İngiliz televizyonu BBC Culture, kitap eleştirmenlerine sorarak 21. yüzyılın şimdiye kadarki en iyi romanını belirlemek için anken yaptı. Ankette ilk 20’de Zadie Smith, Hilary Mantel ve Ian McEwan’ın gibi yazarların kitapları yer alıyor.

BBC’den en iyi 100 İngiliz romanı listesiİlk 10’daki romanlar: 1 – Middlemarch (George Eliot, 1874), 2 – Deniz Feneri (Virginia Woolf, 1927), 3 – Mrs. Dalloway (Virginia Woolf, 1925), 4 – Büyük Umutlar (Charles Dickens, 1861), 5 – Jane Eyre (Charlotte Brontë, 1847), 6 -Kasvetli Ev (Charles Dickens, 1853), 7 – Uğultulu Tepeler (Emily Brontë, 1847), 8 – David Copperfield (Charles Dickens, 1850), 9 – Frankenstein (Mary Shelley, 1818), 10 – Gurur Dünyası (William Makepeace Thackeray, 1848).

Vladimir Nabokov’a göre 20. yüzyılın “en iyi romanları”
Umberto Eco'dan birkaç kitap tavsiyesi (Yazının sonunda)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder