14 Temmuz 2018

En iyi bilim kurgu kitapları (25 bilim kurgu roman / seri listesi)

En iyi bilim kurgu kitapları (25 bilim kurgu roman / seri listesi)


Dr. Javanshir Gadimov 

Bilim kurgu en çok sevdiğim edebiyat türlerinden biridir. Okura henüz olmayanı, belki ancak gelecekte olabilecek şeylerin hayalini kurdurur, bilim için ise bir hedef gösterir. Bilim kurgu kitaplarında okuduğumuz bazı şeylerin yıllar sonra bilim alanında gerçek olduklarını görüyoruz.

“En iyi bilim kurgu kitapları” başlığı ile hazırladığım listede bu alanda yazılmış en iyi romanları ve kitap serilerini toplamaya çalıştım. Bu liste aynı zamanda hem benim için hem de bilim kurgu severler için “bu kitap da bitti, şimdi ne okuyayım” soruna verilen bir cevaptır aynı zamanda.

Daha önce En iyi fantastik kitaplar başlıklı bir liste daha hazırlamıştı. Bu listedeki bazı serilerin ya hiç Türkçe’ye çevrilmediğini ya da sadece birkaç kitabın çevrilerek devamının gelmediğini görmüştüm. Bilim kurgu kitapları konusunda ise durum farklı. Bu listede yer alan kitap ve serilerin neredeyse tamamı Türkçe’ye çevrilmiş. Bu da Türk toplumu olarak bilim kurgu sevdiğimiz ve okuduğumuz şeklinde yorumlanabilir.

Bu arada kitapların Türkçe çevirisinden bahsetmişken özellikle bilim kurgu kitapları denilince İthaki Yayınları bu konuda açık ara önde. Öyle ki bu listede yer alan kitapların neredeyse yarısı İthaki tarafından basılmıştır. Listede dikkat çeken bir diğer yayın evi ise Altıkırkbeş (6:45) Yayınları’dır.

Listede birçok farklı kitap var ve bilim kurgu da kendi içinde farklı kategorilere ayrılıyor. Burada hem Mary Shelley’in Frankenstein (1818) romanı gibi 19. yüzyılın başında yazılan eserleri hem de bu yıl film uyarlaması vizyona giren Ernest Cline’ın Başlat (Ready Player One - 2011) romanı gibi son yıllarda yayımlana kitapları bulacaksınız.

En iyi bilim kurgu kitapları, romanlar ve seriler


İşte bilim kurgu severler ve okumak isteyenler ise 25 kitap ve serilik bir liste:

1 - George Orwell - 1984 (1949)

George Orwell - 1984 (1949)


George Orwell’in 1984’ü denilince ilk önce aklıma “distopyanın şaheseri” ifadesi gelir. Tabii kitap aynı zamanda bir bilim kurgu kitabı. Sürekli savaşlarla ayakta kalan bir toplumda insanlar her an izleniyor, kontrol altında tutuluyor. Aynı zamanda devlet eliyle geçmiş bile her an yeniden şekillenebiliyor. Önemli olan geçmişte ve tarihte ne olduğu değil. Önemli olan toplumu, insanları evlerinde bile her saniye izleyen devletin geçmişte neler olduğunu, neyin nasıl olduğunu söylemesidir. Eğer “Büyük Birader” 2+2=5 diyorsa, demek ki gerçekten de doğru cevap budur.

Romanın ana karakteri de belki kendisinden önceki binlerce insan gibi bu düzene karşı başkaldırmaya ve bir şeyler yapmaya kalkışır. İnsanları, çarkları arasında bir bir ezen, yutan, sonra da çiğneyerek dışarı atan dev bir totaliter makineye benzetebileceğimiz bu yapıya karşı gelmek sadece bir başlangıç. Ana karakter de bu yapının tüm gazabını daha sonra iliklerine kadar hissedecektir.

George Orwell - 1984 - Konusu - Ayrıntılı kitap incelemesi

2 - Frank Herbert - Dune Serisi (Serinin ilk kitabı Dune - 1965)

Frank Herbert - Dune Serisi (Serinin ilk kitabı Dune - 1965)


Dune serisi 1965 yılında tek bir roman olan Dune ile başlamıştı. Frank Herbert, yirmiden fazla yayınevi tarafından ret cevabı almasına rağmen, kitap basılınca da Hugo ödülünü layık görülmüştü. Dune dünyada en çok satan bilim kurgu romanı olarak kabul ediliyor. Herbert, daha sonra Dune’a beş devam kitabı daha ekleyerek orijinal seriyi altıya çıkarmıştı. Ancak 1986’da ölünce seri de durdu. Yıllar sonra oğlu Brian Herbert ve bilim kurgu yazarı Kevin J. Anderson, seriye yeni kitaplar eklediler. Frank Herbert’in seri ile ilgili notlarının bulunması ile de ana seriyi tamamlayan yeni kitaplar da yayımlandı. Orijinal seriye ek olarak yayımlanan kitapların sayısı ise yirmiyi geçiyor.

Dune serisinin birinci kitabı şimdiye kadar iki defa filme uyarlandı. Birincisi bir film, ikincisi ise bir mini dizi şeklinde. Ama yakın bir zamanda yeni bir Dune filmi yapılmaya başlandı. Artık oyuncu kadrosu belli ve film ile ilgili ilk görüntüler de paylaşıldı.

Daha fazlası - Efsanevi Dune kitap serisinin film ve dizi uyarlamaları - Yeni film 2020'de geliyor

Frank Herbert - Dune Serisi - Konusu - Kitap Yorumları

Orijinal Dune Serisi


1. Kitap - Dune
2. Kitap - Dune Mesihi
3. Kitap - Dune Çocukları
4. Kitap - Dune Tanrı İmparatoru
5. Kitap - Dune Sapıkları
6. Kitap - Dune Rahibeler Meclisi

3 - Isaac Asimov - Vakıf Serisi (Serinin birinci kitabı Vakıf – 1951)

Isaac Asimov - Vakıf Serisi (Serinin birinci kitabı Vakıf – 1951)


Bilim kurgu denilince ilk akla gelen isimlerden biri de Isaac Asimov’dur. Asimov’un Hugo’nun “Tüm Zamanların En İyi Serisi” ödülünü alan bu kitabı başlangıçta Vakıf Üçlemesi olarak yayımlanmıştı. Üçlemenin yayımlanmasından 30 yıl sonra Asimov, seriye iki ardıl (sequel) ve iki de öncül (prequel) eklemiştir. Bu kitaplardaki olaylar aynı zamanda Asimov’un Robot ve İmparatorluk serilerine de temel oluşturmuştur.

Eğer Vakıf serisini okursanız, mutlaka Asimov'un Robot serisini de merak etmeye başlarsınız. Çünkü serinin aşağıda yer alan yayınlanma sırasına göre dördüncü ve beşinci kitaplarında robotlardan, Dünya'dan ve robotlarla insanların iç içe yaşadığı toplumdan sık sık söz ediliyor. Sonuç itibariyle okurda da "Robot" üçlemesine karşı bir merak oluşuyor ki çok doğal bir durum.

Isaac Asimov - Vakıf Serisi - Konusu - Kitap Yorumları

Vakıf Üçlemesi


1. Kitap - Vakıf
2. Kitap - Vakıf ve İmparatorluk
3. Kitap – İkinci Vakıf

Serinin devamı (Yayımlanma Sırası)

4. Kitap - Vakıf'ın Sınırı
5. Kitap - Vakıf ve Dünya
6. Kitap - Vakıf Kurulurken
7. Kitap - Vakıf İleri

4 - Douglas Adams - Otostopçunun Galaksi Rehberi Serisi (Serinin ilk kitabı Otostopçunun Galaksi Rehberi – 1979)

Douglas Adams - Otostopçunun Galaksi Rehberi Serisi (Serinin ilk kitabı Otostopçunun Galaksi Rehberi – 1979)


Douglas Adams’ın Otostopçunun Galaksi Rehberi ilk önce bir radyo programı olarak başlar. Daha sonra Douglas Adams tarafından kitap olarak yayımlanırken, eserin başarısı üzerine film, dizi ve oyunları yapılır. Seri beş kitaptan oluşuyor ve komedi bilim kurgu türünde yazılan bir uzay maceralarını anlatıyor. İlginç karakterler, akıl almaz olaylar hem okuru güldürür hem de düşündürür.


 Otostopçunun Galaksi Rehberi Serisi


1. Kitap - Otostopçunun Galaksi Rehberi
2. Kitap - Evrenin Sonundaki Restoran
3. Kitap - Hayat, Evren ve Her Şey
4. Kitap - Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler
5. Kitap - Çoğunlukla Zararsız

5 - H. G. Wells – Zaman Makinesi (1895)

Douglas Adams - Otostopçunun Galaksi Rehberi Serisi (Serinin ilk kitabı Otostopçunun Galaksi Rehberi – 1979)

H. G. Wells, “bilim kurgunun babası” olarak adlandırılan yazarlardan biridir. En iyi bilim kurgu kitapları başlıklı bir liste hazırlayıp da buraya Wells’ten birkaç kitap koymamak mümkün değildir. Zaman Makinesi (1895) romanı ise zamanda seyahat ve zamanda seyahat yapma imkânı tanıyan bir makine konusunu popülerleştirmesi açısından bir ilktir. Zaten bu kitaptaki zaman makinesi kavramı daha onlarca eser tarafından benimsenecektir.


6 - Aldous Huxley – Cesur Yeni Dünya (1932)

Aldous Huxley – Cesur Yeni Dünya (1932)

Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya başlıklı romanı hem bir bilim kurgu hem de bir distopyadır. Gelecek bir Dünya Devleti’ni anlatan romanda genetik olarak üretilen vatandaşlar ve zekâ seviyesine göre ayrılan hiyerarşik bir toplum var. Tabii bu zekâ seviyesi de çocuk daha doğmadan fabrikada ayarlanıyor. Bireylere ayrıca uykuda öğrenme ile bilgiler yükleniyor, psikolojik manipülasyon ve şartlandırma ile de sergilemesi gereken davranışlar öğretiliyor.

Aldous Huxley – Cesur Yeni Dünya - Konusu - Ayrıntılı kitap yorumu

7 - Orson Scott Card – Ender Serisi (Serinin birinci kitabı Ender'in Oyunu – 1985)

Orson Scott Card – Ender Serisi (Serinin birinci kitabı Ender'in Oyunu – 1985)


Orson Scott Card, Ender'in Oyunu’nu ilk önce uzun öykü (novella) şeklinde yazmıştı. Daha sonra aynı isimle bu sefer roman olarak geliştirir ve yayımlatır. Tabii bir novella olarak başlayan Ender serisi 16 roman, 13 öykü, 47 çizgi roman ve film olarak devam eder. Kendi içinde de serilere ayrılıyor. Ender'in Oyunu ile başlayan ve beş romandan oluşan seriye ise Ender serisi ya da Ender Beşlisi deniliyor. Bu seri Ender’in öyküsünü anlatıyor. Bu seriye daha sonra bir de paralel bir öyküyü anlatan romanın da eklenmesi ile kitap sayısı altıya çıkar. Konusu ise şöyle: Gelecekte Dünya böceksi bir uzaylıların istilasına uğrar. Ender de onlarla mücadele için çocuk yaşta orduya katılır.

Orson Scott Card – Ender Serisi - Konusu - Kitap yorumları

Ender Serisi


1. Kitap - Ender'in Oyunu
2. Kitap - Ölülerin Sözcüsü
3. Kitap - Soykırım
4. Kitap - Aklın Çocukları
5. Kitap - Savaş Okulunda Yılbaşı
6. Kitap - Ender Sürgünde

8 - Ray Bradbury - Fahrenheit 451 (1953)

Ray Bradbury - Fahrenheit 451 (1953)


Bu arada niye buraya kadar okudunuz (tabii okudunuzsa)? Kitaplar, okumak, bilim kurgu, roman, kitap okuma ve öneri listeleri. Bunlara ne gerek var. Bunlar sizi kötü etkileyen ve sizi mutsuz eden şeyle. Hemen sayfayı kapatın ve bir daha elinize hiçbir kitap alayın. Ama en iyisi hepsini yakın. Yakın, kül edin ve kurtulun. İşte bütün bunlar bu kitabın konusu. Ray Bradbury’nin “Fahrenheit 451”deki distopya dünyada bir itfaiye birimi var ki tek görevi kitapları bulmak ve yok etmek. Çünkü ancak böyle mutlu oluruz!

Ray Bradbury - Fahrenheit 451 - Konusu - Kitap yorumu

9 - Mary Shelley – Frankenstein (1818)

Mary Shelley – Frankenstein (1818)


Mary Shelley'nin Frankenstein ya da Modern Prometheus adıyla bilinen bu eseri bilimin kullanımı ve bu kullanım ile insanların ne kadar doğanın sınırlarını aşabileceğini anlatan bir roman. Yani mesela insan da tanrı rolüne soyunup bir canlı yaratmaya kalkışırsa ne olur? Romandaki bilim meraklısı bir genç olan Victor Frankenstein, yarattığı varlık karşısında ise şu sözleri söylemişti: “Tüm tahminlerim ve ümitlerim boş çıktı ve Tanrı'ya öykünen melek misali sonsuza kadar cehenneme zincirlendim.”

10 - Madeleine L'Engle – Zaman Serisi (Serinin birinci kitabı Zamanda Kıvrılma – 1962)

Madeleine L'Engle – Zaman Serisi (Serinin birinci kitabı Zamanda Kıvrılma – 1962)


Madeleine L'Engle’nin “Zamanda Kıvrılma” ile başlayan Zaman Serisi, bilim burgu/fantastik tarzı, genç yetişkin romanlarıdır. Seri sekiz kitaptan oluşuyor. Seri ana karakterlere göre de dörder kitaplık gruplar şeklinde ayrılıyor. Murry’nin öyküsünü anlatan ve Calvin O'Keefe’nin öyküsünü anlatan romanlar.

Birinci Nesil (Murry)

1. Kitap - Zamanda Kıvrılma
2. Kitap - Kapıdaki Zürgar
3. Kitap - Zamanı Bükülen Gezegen
4. Kitap - Çöl Sular Altında

İkinci Nesil (O'Keefe)

1. Kitap - The Arm of the Starfish
2. Kitap - Dragons in the Waters
3. Kitap - A House Like a Lotus
4. Kitap - An Acceptable Time


Benzer liste: En iyi polisiye yazarları ve kitapları (40 yazar ve roman listesi)

11 - Suzanne Collins – Açlık Oyunları Serisi (Serinin birinci kitabı Açlık Oyunları  - 2008)

Suzanne Collins – Açlık Oyunları Serisi (Serinin birinci kitabı Açlık Oyunları - 2008)


Suzanne Collins’in Açlık Oyunları serisi bir bilim kurgu distopya serisidir. Gelecekte kıyamet sonrası bir Dünya’da gelişmiş bir metropolis, Kuzey Amerika’nın diğer bölgeleri üzerinde kontrol kuruyor. Açlık Oyunları ise her yıl düzenlenen, kontrol altındaki bölgelerden 12 ile 18 yaş arasında bir erkek ve bir kızın seçilerek gönderildiği, herkesin izlediği bir program. Ancak bu programda katılımcılar ölümüne yarışıyor.

Suzanne Collins – Açlık Oyunları Serisi - Konusu - Kitap yorumları

1. Kitap - Açlık Oyunları
2. Kitap - Ateşi Yakalamak
3. Kitap - Alaycı Kuş

12 - Arthur C. Clarke – Uzay Destanı Serisi (Serinin ilk kitabı 2001: Bir Uzay Destanı – 1968)

Arthur C. Clarke – Uzay Destanı Serisi (Serinin ilk kitabı 2001: Bir Uzay Destanı – 1968)


“2001: Bir Uzay Destanı”, Arthur C. Clarke’ın en ünlü eseridir. Bu roman yazarın daha önce yayımlanan bir öyküsü temel alınarak yazılır. Roman yazılırken bir yandan da filmi çekilir. Bazı kaynaklarda romanın, filmin yönetmeni Stanley Kubrick ile ortak yazıldığı bilgisi yer alsa da Clarke bunu yalanlıyor. Yazar, filmin çekimleri devam ederken romanı parça parça yazdığını, yazdıklarını Kubrick’e gösterdiğini ve önerilerini de dikkate aldığını söylüyor. Kitap ise film çıktıktan bir yıl sonra yayımlanır. Tabii çok satması ve büyük başarısı üzerine üç devam kitabı daha yazılır ancak sadece ikinci kitap filme uyarlanır.

Arthur C. Clarke – Uzay Destanı Serisi - Konusu - Kitap yorumları

Uzay Destanı Serisi


1. Kitap - 2001: Bir Uzay Destanı
2. Kitap - 2010: Uzay Efsanesi 2
3. Kitap - 2061: Uzay Efsanesi 3
4. Kitap - 3001: Son Efsane

13 - H. G. Wells – Dünyalar Savaşı (1898)

H. G. Wells – Dünyalar Savaşı (1898)


Listede yer alan H. G. Wells’in ikinci eseridir bu. İnsanlık hep bu evrende kendilerinden başka canlılar olup olmadığını merak etmiştir. Bir de popüler bilim kurgu kitap ve filmlerde eğer böyle canlılar varsa, yani uzaylılar, bunlar tarafından işgal edilme korkusu var. Dünya’nın uzaylılar tarafından işgal edilmesi ile ilgili ilk eserlerdendir Wells’in Dünyalar Savaşı. Buradaki uzaylılar ise Güneş Sistemin’ndeki komşularımız Marslılardır. Kitap birçok defa filme uyarlanmıştır. En iyi bilineni ise Steven Spielberg’in 2005 yılında yaptığı ve başrolde Tom Cruise’un olduğu filmdir.

14 - Ray Bradbury - Mars Yıllıkları (1950)

Ray Bradbury - Mars Yıllıkları (1950)


Ray Bradbury’nin “Mars Yıllıkları” kısa öyküler şeklinde yazılmış Mars’ın insanlar tarafından kolonileştirilmesini anlatan hikâyelerdir. Dünya artık yaşanamayacak bir durumdadır ve insanlar Mars’a yerleşir, burada yaşamaya adapte olmaya çalışır, bir dizi zorluklarla karşılaşır. Bir de Mars’ın yerlileri var.

15 - Robert A. Heinlein - Yaban Diyarlardaki Yabancı (1961)

Robert A. Heinlein - Yaban Diyarlardaki Yabancı (1961)


Robert A. Heinlein’in romanı “Yaban Diyarlardaki Yabancı”nın ana karakteri Valentine Michael Smith, Mars’ta Marslılar tarafından büyütülen bir insan. Gençlik döneminde Dünya’ya gelir. Mars’tan gelen bu insan, insanlara insanlığı öğretmeye çalışır. Hugo ödülünü alan bu eser bir dönem Amerika’da sakıncalı görülerek sansürlü yayımlanmıştı.


Benzer liste: Uzayla ilgili okumanız gereken 100 kitap

16 - Isaac Asimov - Robot Serisi (Ben, Robot - 1950)

Isaac Asimov - Robot Serisi (Ben, Robot - 1950)


Isaac Asimov’un Robot Serisi bir dizi öykü ve dört romandan oluşuyor. Öyküler, robotlar ve insanların ilişkisine odaklanırken, hepsi de Asimov’un 3 Robot Yasası’nı anlatıyor. Romanların başlıkları farklı yayınevleri tarafından farklı çevrilmiştir.

Asimov'un Robot serisi dışında en ünlü ve çok okunan eserlerinden biri de Vakıf Serisi. Başlangıçta üçleme olarak yazılan Vakıf Serisi, okurların yoğun talebi ve yayınevlerinin teşviki ile daha sonra iki devam (sequel) ve öncül (prequel) kitap ile okurların karşısına çıkmıştı.

Serinin özellikle iki devam kitaplarında Robot Serisi ve robotlara atıfla yapılıyor. Hatta Vakıf'taki Galaktik İmparatorluk'un onlarsız kurulamayacağı da ortaya çıkıyor. Bundan dolayı Vakıf Serisi okurda özellikle Robot Serisi'ne karşı bir merak uyandırıyor.

Isaac Asimov - Robot Serisi - Konusu - Kitap Yorumları

Robot Serisi Öykü Kitapları


1. Kitap - Ben, Robot
2. Kitap - The Complete Robot

Romanlar

3. Kitap - The Caves of Steel (Çelik Mağaralar,  Ölü Gezegen)
2. Kitap - The Naked Sun (Güneşin Tanrıları)
3. Kitap - The Robots of Dawn (Şafağın Robotları)
4. Kitap - Robots and Empire (Kurtarıcı)

17 - Philip K. Dick - Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? (1968)

Philip K. Dick - Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? (1968)


Philip K. Dick’in “Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?” başlıklı romanı nükleer savaşların büyük yıkıma yol açtığı, kıyamet sonrası bir dünyayı anlatıyor. Kitaptaki bazı öğeler 1982 yapımı Blade Runner (Bıçak Sırtı) filmine temel oluşturmuş, yine bazı öğeleri, devam filmi olan Blade Runner 2049’da da kullanılmıştı.

Philip K. Dick - Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? - Konusu - Kitap yorumu

18 - Jules Verne - Denizler Altında Yirmi Bin Fersah (1870)

Jules Verne - Denizler Altında Yirmi Bin Fersah (1870)


Bilim kurgu kitapları ile ilgili bir liste hazırlayıp da burada Jules Verne’den bir eser eklenmezse bu liste eksik kalır. Yukarıda H. G. Wells’in “bilim kurgunun babası” olarak adlandırılan yazarlardan biri olduğunu söylemiştim. İşte bu ad ile anılan diğer bir yazar da Verne’dir. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, sadece bir bilim kurgu romanı değildir, aynı zamanda bu türün klasiklerinden biridir de. Zaten romandaki denizaltı Nautilus’un ismi bile romanın kendi ününü aşmıştır.

19 - Daniel Keyes - Algernon'a Çiçekler (1966)

Daniel Keyes - Algernon'a Çiçekler (1966)

Daniel Keyes bu eseri ilk önce bir öykü olarak yazmış, daha sonra öykünün başarısı ve Hugo dahil birkaç en iyi bilim kurgu öykü ödülünü almasından sonra bu sefer de romana dönüştürmüştür. Kitabın konusu ise geliştirilen bir teknik ve ameliyat ile insanların zekâ seviyesinin artırılmasını anlatıyor. En iyi denek de zekâ seviyesi çok düşük ve gönüllü olan Charlie’dir.

20 - Michael Crichton - Jurassic Park (1990)

Michael Crichton - Jurassic Park (1990)


Jurassic filmlerini bilmeyen yoktur herhalde. Zaten ilk üç filmden geçen birkaç yıldan sonra Hollywood yeniden bir üçleme daha çekmeye başladı. İşte bu filmlerin serüveni yazar Michael Crichton ile başlıyor. Yazar ilk kitabı 1990’da Jurassic Park adı altında yayımlarken, devam kitabı da Kayıp Dünya olarak yayımlanır. Daha sonra iki kitap bir arada Jurassic World adı altında basılır.

1. Kitap - Jurassic Park
2. Kitap – Kayıp Dünya


Benzer liste: Dünyanın en iyi üniversitelerinde öğrencilere okutulan romanlar

21 - Kurt Vonnegut - Mezbaha 5 (1969)

Kurt Vonnegut - Mezbaha 5 (1969)

  
Kurt Vonnegut’ın “Mezbaha 5” romanı zaman yolculuğu konulu bir bilim kurgu kitabıdır. Eser aynı zamanda tüm zamanların en iyi savaş karşıtı romanı olarak adlandırılıyor ve konu olarak da İkinci Dünya Savaşı’nı anlatıyor. Savaş yıllarında ise Dresden bombardımanı merkeze alarak bir öykü sunuyor okura.

22 - Andy Weir – Marslı (2011)

Andy Weir – Marslı (2011)


Andy Weir’ın Marslı kitabının konusu gibi romanları görünce hep Daniel Defoe’nun Robinson Crusoe kitabı aklıma gelir. İkisinde de insanların yaşamadığı bir yerde ve tek başına mahsur kalan ana karakter yaşam mücadelesi veriyor. Robinson Crusoe’dan farklı olarak Marslı’nın ana karakteri Mark Watney bir adada değil Mars’ta mahsur kalır ve kurtarılana kadar burada yaşam mücadelesi vermesi gerekiyor. Kurtulmanın yollarını arayacaktır.

Andy Weir – Marslı - Konusu - Kitap incelemesi

23 - Ernest Cline - Başlat (Ready Player One - 2011)

Ernest Cline - Başlat (Ready Player One - 2011)


Başlat (Ready Player One), Ernest Cline’ın ilk romanı ve gelecekteki distopya bir dünyayı anlatıyor. Kitap henüz yeni olmasına rağmen artık yönetmen koltuğunda Steven Spielberg’i gördüğümüz bir film uyarlaması da var ve bu yıl (2018) vizyona girdi. Konusu ise insanların zamanlarının çoğunu sanal alemde geçirmesi. Çünkü bu sanal alem artık insanların gerçek dünyası olmuştur.

24- William Gibson – Sprawl Üçlemesi (Üçlemenin birini kitabı Neuromancer - 1984)

William Gibson – Sprawl Üçlemesi (Üçlemenin birini kitabı Neuromancer - 1984)

William Gibson’ın Sprawl Üçlemesi bilim kurgu ve cyberpunk türünü ve dilini yaratan efsanevi üçleme olarak biliniyor. Neuromancer ile başlayan üçleme, Kont Sıfır ve Mona Lisa Aşırı Yükleme kitapları ile devam ediyor. Ayrıca Nebula, Philip K. Dick'i Anma ve Hugo ödüllerini de alan bir kitap.

1. Kitap - Neuromancer
2. Kitap - Kont Sıfır
3. Kitap - Mona Lisa Aşırı Yükleme

25 - Neal Stephenson - Parazit (Snow Crash – 1992)

Neal Stephenson - Parazit (Snow Crash – 1992)


Neal Stephenson da Parazit (Snow Crash) başlıklı romanından bir dijital çöplüğe dönüşen dünyayı anlatıyor. Herkes dijitalleşmeye ayak uydurabilir mi? Peki, onsuz yaşamak mümkün müdür? Ya birileri eski usul yaşamak isterse? Dijitalleşme olmadan, sanal alem olmadan. Stephenson da buna alternatif arayanların öyküsünü anlatıyor.

Bonus - James S. A. Corey - Enginlik Serisi (Serinin birinci kitabı Leviathan Uyanıyor  - 2011)

James S. A. Corey - Enginlik Serisi (Serinin birinci kitabı Leviathan Uyanıyor - 2011)


Listenin sonuna da bir bonus bilim kurgu kitap serisi ekliyorum. James S. A. Corey takma adıyla yazan yazarlar Daniel Abraham ve Ty Franck’in Enginlik (The Expanse) serisi şimdiden diziye uyarlandı ve devam ediyor. Kitap serisi de henüz tamamlanmadı. Serinin şimdiye kadar yedi romanı (Türkçe’de henüz üçü var) ve altı öyküsü yayımlandı. Daha bir dizi roman, novalla ve öykünün de yayımlanması planlanıyor. Seri ise bilim kurgu olmakla birlikte bize güneş sisteminin kapılarını açıyor, farklı gezegenlere götürüyor. Uzay macerası, gezegenler arası savaşlar, uzay gemileri ve uzayla ilgili her şey bu kitapta.

1. Kitap - Leviathan Uyanıyor (Leviathan Wakes)
2. Kitap - Caliban'ın Savaşı (Caliban's War)
3. Kitap - Abaddon Geçidi (Abaddon's Gate)
4. Kitap - Cibola Burn
5. Kitap - Nemesis Games
6. Kitap - Babylon's Ashes
7. Kitap - Persepolis Rising


Benzer liste: Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap


Not: “En iyi” ile başlayan kitap ya da film listeleri hazırlamak zordur. Mükemmel olamazlar ancak bilim kurgu okumaya başlamak isteyenler ve zaten okuyanlar için bir öneri ve fikir vermesi açısından her türlü liste değerlidir. Listede size göre “mutlaka olması gerekirdi” dediğiniz kitap ya da seriler varsa yorumda belirtebilirsiniz. Ek ve yeni bir liste hazırladığımda mutlaka dikkate alacağım.

30 yorum:

 1. Kim Stanley Robinson'un Kızıl Mars'ı mükemmel bir bilimkurgudur sadece bu ilk kitap çevrildi Mavi Mars ve Yeşil Mars'ı yayımlamadılar. Yine aynı yazarın 2312'si de güzeldir. Elinize sağlık:)

  YanıtlayınSil
 2. 1984 ve Cesur Yeni Dünya favorilerimden. Diğerlerini maalesef okumadım.

  YanıtlayınSil
 3. Hepsini okumadım bu kitapların ama öneri olarak Kızıl İsyan serisini söyleyebilirim. Okudum ve güzeldi.

  YanıtlayınSil
 4. Okuduğum ve okumayı düşündüğüm kitapların da içinde bulunduğu seçkin bir listeyle geldiniz yine. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 5. Birkaç tanesi benim okuma listemde. Diğerlerinin de arka kapaklarına bakacağım. Güzel liste olmuş. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 6. süper bi iş yapmışsın saoool. faydalancam. orson scott okumadım, altıkırkbeş yayınevinde hep görüyom ama. dune filmi de güzel :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Dune'un ilk önce kitabını okuyup sonra bilmini izleyeceğim.

   Sil
  2. eveet bak, orda anlatılan orta doğu, okuyunca bak ilginç gelcek sanaa.

   Sil
  3. Teşekkürler. Yakında okumaya başlayacağım.

   Sil
 7. Benim de aklımda 20 küsür diye bir sayı kalmış Dune serisi için. Seriye başlarsam ana kitapları sırasına göre okuyup yan kitaplara denk geldikçe bakabilirim.

  YanıtlayınSil
 8. Çok bilinmez ama Nil adası serisi ( orijinali The Nile fakat türkçe'ye Ada olarak çevirdiler) de en güzel distopya romanlarından biridir.Bunun yanında yine gelişen dünyanın getirmiş olduğu harika bir distopya romanıda Veronica Roth'un Uyumsuz ( Divergent ) serisidir.Seride 3 kitap artı bir spin-off bölümü var. kesinlikle tavsiye ederim.Bir de Değiştirilmiş Karbon serisi var çok rövanşta olan, fakat ben pek beğenmedim,Blade runner esintileri var kitapta, hepsinin yanında kitabın yavaş temposundan dolayı ben okurken hem çok anlamadım hem de pek keyif almadım. Uyumsuz'un filmi, Değiştirilmiş Karbon'un da dizisi var. İlerki yıllarda filmini çekmeyi düşünüyorlarmış. Kitabını okursan söyleyeyim, bence kesinlikle Thad karakterini Sam Clafflin veya da Austin Butler oynamalı. Charley Crowder içinse ilk aklıma gelen Emilia Clarke, fakat pek tiplemeye uymuyor. Jennifer lawrence olabilir belki. Talla içinse %1000000 Shailene Woodley olmalı. Okurken insan, 'Bu tam Shailene !' diyor. baya güzel bir seri, Değiştirilmiş Karbon'u her ne kadar beğenmesem de, okumanı tavsiye derim. Anladığım kadarıyla Blade Runner seviyorsunuz. Bu nedenle hepsi çok güzel seriler diyeceğim, hepsini okumanı tavsiye edeceğim. Baya da uzun bir yorum oldu ama neyse :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Uyumsuz'un filmlerini izledim. Değiştirilmiş Karbon'un ismini ve dizisini duydum ama henüz izlemedim.

   Sil
 9. Üstte oyuncular için bahsettiğim yer de serinin adını yazmayı unutmuşum.Ada olacaktı.

  YanıtlayınSil
 10. Ender serisi 6 kitabı da okudum bence en iyisi soykırım

  YanıtlayınSil
 11. alfred bester kaplan kaplan ve yıkıma giden adam da müthiştir .

  YanıtlayınSil
 12. Geçenlerde kıyamet kitabını okudum listede yok ama okumanızı şiddetle önerebileceğim güzel bi kurgu

  YanıtlayınSil
 13. Bilim kurguya doyabileceğim bir seri arıyorum. Dune ve vakıf arasında kararsız kaldım. Yardım edebilir misiniz ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İkisi de güzel ama bence önce Dune'dan başlayın.

   Sil
 14. Bu listede bir tane bile Türk yazarın kitabının olmaması üzücü. Listeye girebilecek bir öneri: "Karşılaşma - Bir Uzaylı Hikayesi"

  YanıtlayınSil